20.11.2024
Державне підприємство «Національні інформаційні системи» запровадило інформаційний обмін з Державною судовою адміністрацією України (ДСА). Відтепер державні реєстратори та нотаріуси можуть отримувати повний текст судового рішення при розгляді заяв у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно. Ця взаємодія була реалізована за підтримки Фонду Східна Європа в рамках USAID/UK aid проєкту «Прозорість та підзвітність у державному управлінні та послугах/TAPAS».
«Інформаційний обмін з ДСА – це черговий крок у рамках реалізації антирейдерських заходів в Україні, - наголосив генеральний директор ДП «НАІС» Олексій Бережний. – Він унеможливить незаконну перереєстрацію права власності, інших речових прав на нерухоме майно на підставі заяв з використанням завідомо підроблених рішень та ухвал суду, а це означає додаткові гарантії захисту права власності в Україні».
Чому це важливо
Однією з підстав для зміни речових прав на нерухомість є рішення суду. У таких випадках, заявник надає реєстратору рішення суду, проте єдиною можливістю перевірити справжність рішення, чи вступило воно в силу тощо, був письмовий запит до відповідного суду. Водночас, у публічній версії Єдиного реєстру судових рішень низка важливих даних не розкриваються (замість конкретних імен та адрес використовуються Особа1, Особа2, Адреса1, Адреса2). Це дозволяло рейдерам знаходити будь-яке більш менш схоже за суттю судове рішення та підставляти потрібні імена та адреси.
Що змінилось
Відтепер реєстратор у таких випадках перевіряє справжність рішення безпосередньо у Єдиному реєстрі судових рішень, отримуючи повну інформацію, що включає сторони справи, адреси тощо, у режимі онлайн.
Інструкція користувача у частині інформаційної взаємодії з Єдиним державним реєстром судових рішень розміщена за посиланням https://nais.gov.ua/files/general/2020/10/22/20201022182955-29.pdf