День вишиванки

Дорогі українці!

Сьогодні 18 травня українці відзначають День вишиванки — свято, яке покликане зберегти споконвічні народні традиції створення та носіння етнічного вишитого одягу. Дата проведення — щороку в третій четвер травня.

Вперше це свято з’явилося у 2006 році. Одна зі студенток факультету історії Чернівецького національного університету запропонувала відзначати День вишиванки, на це її надихнув знайомий, який постійно носив вишиванку. Того ж року декілька студентів та викладачів Чернівецького університету вдягли вишиванки, а згодом свято набуло міжнародних масштабів.

Українська народна вишивка має свою давню історію. Українці ставилися до вишиванки як до святині. Вони передавалися з покоління в покоління, з роду в рід та береглися як скарби.

Дані археологічних розкопок, свідчення мандрівників і літописців підтверджують, що вишивання як вид мистецтва існує з незапам'ятних часів. За свідченням Геродота, вишивкою був прикрашений ще одяг скіфів. Знайдені на Черкащині срібні бляшки з фігурками чоловіків, датовані VІ ст., при дослідженні показали ідентичність не тільки з одягом, але і з вишивкою українського народного костюма XVІІІ-XІX ст. Елементи символіки орнаментів української вишивки збігаються з орнаментами, які прикрашали посуд давніх жителів території України періоду неоліту, трипільської культури тощо.

З давніх часів українські жінки створювали різноманітні візерунки, техніки вишивки, способи забарвлення ниток в різні кольори. Ці знання передавалися в родині наступним поколінням, утворюючи у кожній місцевості характерні орнаментальні мотиви і композиції, в багатьох районах України існують свої відмінні риси у візерунках, колірних поєднаннях і техніках вишивки. Майстри  відшліфовували кращі досягнення своїх попередників, розвиваючи і вдосконалюючи їх. Вишивкою займалися повсюди.

За довгу історію української вишивки було створено народними майстринями близько ста різних технік вишивання.

За технікою вишивки можна дізнатися, в якій частині України були вишиті рушники чи вишиванки.

Вишиванка вважається оберегом від усього лихого, що може статися в людському житті. Вона є символом краси та міцного здоров’я, щасливої долі, символізує родинну пам’ять, вірність та любов у сім’ї. Експерти вважають, що український народ намагається закодувати щастя, долю, життя та волю в орнаменті вишиванок.

У XІX ст. столітті Іван Франко почав поєднувати вишиванку з європейським костюмом і започаткував своєрідну моду. Як згадували сучасники: "Де б він не з'являвся, неодмінно привертав увагу своїм піджаком та вишиваною сорочкою поміж пишних комірців та краваток". У кінці того ж століття про український традиційний одяг заговорила вся Європа, яку важко чимось здивувати.

Сучасні дизайнери одягу переймають багатство ідей вишиванки і створюють модний одяг, заснований на українських традиціях. Український народ, який має такий прекрасний самобутній одяг, започаткований на стародавній культурі, не забуває в повсякденному житті про свої традиції. Зараз дуже популярним став одяг в українському стилі.

Збереження споконвічних традицій створення та носіння етнічного вишитого одягу, популяризація українських цінностей серед молоді та населення держави загалом — основна мета свята. 

Тож вітаємо з чудовим святом неповторної та барвистої української культури — з Днем вишиванки!

 

Фотоматеріали за посиланням: ПЕРЕЙТИ

ІНШІ НОВИНИ